Granice gračačkog kotara, sada općine Gračac, vode grebenom Velebita od Svetog brda do Koma, njegovog krajnjeg jugoistočnog ogranka, gdje uzvodno od velike okuke rijeke Zrmanje, južno od sela Palanke, presijeca Zrmanju, skreće na sjever i izbija na masiv Poštaka kojim vodi na sjeverozapad preko Srpskog klanca, planine Maglaja i Zureševice sa koje povija na zapad u planinu Kremen i Pločanski klanac, pa obuhvativši sa zapada sela Ploču, Kik, Lovinac i Sv. Rok izbija na greben Velebita sjeverozapadno od Svetog brda.
Gračački kotar graniči s Dalmacijom, odnosno s njenim benkovačkim i kninskim kotarom, zatim s lapačkim, udbinskim i gospićkim kotarom u Lici. Danas su sve to općinska područja. Takav geografski položaj uslovljavao je da NOP Gračaca neposredno sarađuje i usmjerava djelatnost ne samo s ličkim nego i dalmatinskim kotarevima. S druge strane dio sjeverne Dalmacije s Kninom, kao značajnom raskrsnicom puteva i južnom Likom (gračački kotar) imao je strategijsku važnost za Talijane u Dalmaciji. Zapravo od toga koliko čvrsto drže taj prostor s važnim komunikacijama zavisio je njihov opstanak i u obalnom dijelu Dalmacije i manevar snaga u Dalmaciji, Lici i Bosanskoj krajini.
Duž cijelog gračačkog kotara vodi željeznička pruga i ceste koje Dalmaciju po vezuju sa Zagrebom i Rijekom. Od njih je glavna cesta Knin-Otrić-Gračac-Lovinac-Gospić koja ide paralelno sa željezničkom prugom. Od nje se na Otriću odvaja cesta za Srb i Donji Lapac, a s njom se ukrštavaju ceste: Obrovac-Gračac-Gornji Lapac i Obrovac-Lovinac-Udbina. Duž ovih cesta vodene su mnoge borbe u toku NOR-a. Glavna raskrsnica puteva je Gračac, a potom Otrić i Lovinac. Okupator je, uz pomoć ustaša, domobrana i četnika, činio vanredne napore da održi željezničku prugu i glavnu cestu s pomenutim raskrsnicama puteva, kao i sve objekte na željezničkoj pruzi. Njihovim držanjem obezbjeđivao je najnužnije odvijanje saobraćaja i povoljne uslove za manevar svojih snaga. Uslijed toga u rejonima tih raskrsnica i u okolini bio je otežan razvoj NOP-a.
Kotar je na pravcu Ploča-Palanka dug 50 km. Najširi je na pravcu Gračac-Maziln (32 km), a svega oko 10 km širok je u većem dijelu zrmanjske općine. Izduženost i mala širina kotara omogućavali su okupatoru da sa željezničke pruge i glavne ceste, pa čak i iz rejona raskrsnica Otrić, Gračac i Loviinac, vatrom lakih i srednjih topova (domet 6-10 km) tuče sva sela u zrmanjskoj, gračačkoj i lovinačkoj općini, kao i većinu sela u bruvanjskoj općini. Samo su sela mazinske općine bila van dometa ove artiljerije. Mala udaljenost sela od okupatorskih garnizona olakšavala je okupatoru, četnicima, ustašama i domobranima upade u sela uz podršku artiljerije. Zato su posebne teškoće imale partizanske jedinice u odbrani slobodne teritorije i sela blizu željezničke pruge. Blizina pruzi, cesti i okupatorskim garnizonima mnoge je ljude kolebala, zbog straha od represalija, da stupe u partizane. Otežući odlazak u partizane često su bili prinuđeni da idu u četnike ili domobrane.
Vojno-politički značaj gračačkog kotara proizlazi iz njegovog geografskog položaja u Lici, položaja Like u Hrvatskoj i prema Bosni. Položaj Like je vrlo važan jer preko nje vode najbolje veze Dalmacije s ostalim predjelima Hrvatske. Te veze nikako ne mogu zaobići gračački kotar, što čini njegov položaj važnim.
U gračačkom kotaru prevladavaju rudama siromašne vodopropusne krečnjačke stijene. One su izrazito skrašćene i nepogodne za poljoprivredu i život ljudi. Kras (krš) je izražen u kraškim planinama, poljima i uvalama, kao i drugim kraškim oblicima, pri čemu se ističu škrape, pećine, jame i razne spilje pogodne za skloništa. Na strmim ispranim planinskim stranama i rijetkim zaravnima u planinama crvenica i njeni podtipovi ne čine dobru osnovu za livade, a kamoli za oranice. Ni u polj:ima, uvalama i vrtačama (dolinama) pedološki pokrivač u vćini nije pružao uslove za dobar rad žitarica i ostalih kultura. Izuzev krompira u pojedinim uvalama i dolinama ostale kulture su davale slabe prinose. Nepovoljni klimatski i pedološki uslovi ni uz najveće napore nisu obezbjeđivali ni razvoj stočarstva kojim su seljaci nastojali nadoknaditi slabe pl·od.ove ekstenzivne zemljoradnje. U neposrednoj borbi sa surovom pri rodom naš seljak se kalio i trpio, izdržavajući stojički i najveća iskušenja.
Uz to ni društveni odnosi vjekovima nisu mu išli na ruku, pa se i tu na razne načine dovijao da opstane uključujući i hajdučiju. Uz to ide i teška vojna služba u krajiškim regimentama i ratovanja s Turcima na strani Austro-Ugarske. Poznate su zrmanjska i lovinačko bruvanjska krajiška četa, kao i otpor ličkih krajišnika Napoleonovom maršalu Marmontu kod Prevjesa, Kite i Graba kod Gračaca. Sve je to stvaralo od našeg čovjeka vanrednog i izdržljivog vojnika. Međutim, tek u oktobarskoj revoluciji naši Gračačani, iako daleko od rodnog kraja, počinju da ratuju za vlastite interese. Narodnooslobodilački rat je s vanrednom jasnoćom i oštrinom otkrio kakav se patriotizam, vojnička vještina, hrabrost, klasna i politička svijest krila u našim dotle ugnjetavanim ljudima.
Za reljef gračačkog kotara je karakteristično da se glavne planine -Velebit, jugoistočni ogranci Plješevice, protežu na granicama kotara u obliku otvorene elipse, koja je na sjeverozapadu široko otvorena prema Ličkom i Krbavskom polju. Između ovih polja, koja su direktno povezana prohodnim brazdama s manjim poljima i uvalama u gračačkom kotaru, prostire se Ličko sredogorje. Između njega i Velebita, kao produžetak Ličkog polja, dolinom Ričice prostire se Gračačko polje. Jadova izvire ispod Pločanskog klanca i uliva se u Liku. Sjeverno od Ličkog sredogorja su Rudopolje i Gubavčevo Polje. Između njih je dolina Otuće. Otuća teče od Bruvna prema Gračacu. Ova polja komuniciraju s Krbavskim poljem prohodnom brazdom preko Klapavica i Ondića. S ovim poljima su povezana manja polja i uvale. Sjeverno od Bruvna je Mazinsko polje koje je duboko uvučeno medu planine i ima prirodnu vezu s Bruvnom preko Mazinske previje. Ričica i Otuća poniru u Gračačkom polju, pa je ono najniže polje otara, izuzev doline Zrmanje.
Sutok Velebita i Poštaka (jugoistočno produženje vijenca Plješevice) u predjelu Zrmanje i spajanje s njima Ličkog sredogorja u predjelu Veliike Popine suzio je gračački kota.r na jug.oistoku i sveo ga na svega Jednu prohodnu brazdu (Velika i Mala Popina -dolina rijeke Zrmanje) paralelnu Velebitu. Zbog važ nosti okupator je držao tu brazdu, Lovinačko i Gračačko polje idolinu Zrmanje kojima V·odi cesta i s malim odstupanjem željeznička pruga. Uslijed toga najne povoljniji uslovi za razvoj NOP-a bili su u većem dijelu lovinačke i gračačke te u zrmanjskoj općini. Sjeverno od pomenute brazde u bruvanjskoj i mazinskoj općini talijanski okupator nije uspostavljao garnizone, što je olakšavalo ras plamsavanje NOiR-a i mobilizaciju boraca u partizanske jedinice. S ·obzirom da je okupator s ustašama i četnicima držao povremeno i neke planine u Lič kom sredogorju, narod u selima ispod njih bio je zložen teroru. Poslije kapi tulacije fašističke Italije za Nijemce je dobio važnost pravac koji iz Donjeg Lapca vodi preko Mazina i Bruvna za Gračac, uslijed čega je narod tih sela bio izložen sistematskom teroru. Međurtim, učvršćenjem naše narodne vlasti u tim selima i odlaskom svih boraca u NOV krajem 1942. godine, u selima je stvarana čvrsta brana protiv okupatora koja je izdržala sve njegove bezobzirne nalete.
Dok je u ostalom dijelu otara mogao da prenosi težište manevra i snabdi jevanja s pravca Gračac-Gospić na pravac Gračac-Donji Lapac, Hi na pravac za Udbinu, što su neko vrijeme činili Nijemci, <>kupator to nije mogao u zrmanj skoj općini u kojoj je samo jedna prohodna brazda. On je nju morao bezusLov no držati da bi mogao manevr.isati snagama između Jadranskog mora i doline Save. Taj jedini prolaz ,jz Dalmacije preko Like na sjever iobrnuto nazvan je »Lička vrata<<. Dakle, okupator je bi.o prisiljen da pošto-poto drži Lička vrata, odnosno cijelu zrmanjsku općinu. To je otežavalo vođenje NOR-a u cijelom kotaru, a osobito su vanredne teškoće bile u zrmanjskoj općini. Pored svih teškoća razvoj NOR-a tekao je uzlaznom linijom, uz manje oscilacije do proljeća 1942. godine.
Nepovoljni uslovi za odbranu sela slobodne teritorije sjeverno od željezničke pruge očitovali su se u tome što se odbrana samo djelomično i sporadično mogla osloniti na Ličko sredogorje i što sjeverno od njega nije bilo dobrih položaja. Tek Mazinska previja i planine sjevernije pružale su dobar oslonac za odbranu, ali ne i zaštitu brojnim selima kotara. Uslijed toga narod se za vrijeme nepri jateljskih napada morao povlačiti s partizanskim jedinicama i u većim ofan zivama tražiti oslonac u planinama na granici lapačkog kotara (Zuleševica, Ce mernica, Maslovara), ili ostati na milost i nemilost neprijatelju. Nalazeći se u prvoj borbenoj liniji narod većine sela gračačkog kotara morao se zajedno sa svojom vojskom boriti za svoj opstanak. Ako je život uspijevao da sačuva s manje ili više sreće, kuće i najveći dio imovine nije mogao sačuvati, što je unosilo dodatne teškoće da se održi u surovoj borbi.
Na oštrom bilu i strmim stranama Velebita nisu se mogla razvijati naselja, izuzev jugoistočno od Crnopca gdje je Velebit niži, pa se tu u Velebitu javlja nekoliko uvala s naseljima kao: Duboki Dol, Turovac, Cerovac, Javornik i Rujišta. Samo taj dio VeLebita nudio je solidan oslonac partizanima u dejstvima na neprijatelja i njegov saobraćaj. Ali ni tu sva sela nisu se opredijelila za NOP. U nekim velebitskim selima i oko Malovana preovladao je pročetnički uticaj, što je otežavalo baziranje naših snaga u tom predjelu. Cetnici sjeverno od Crnopca (Gračac i Vučipolje) i južno (Krupa Golubić u Dalmaciji) osloncem na Crnopac i okupatora u Gračacu, žegaru i Obrovcu otežavali su razvoj NOP-a u općinama Gračac i Zrmanja. Ostala sela u Velebitu postala su vanredna baza partizana Dalmacije i Like. Ovaj prostor je 19. sjevernodalmatinska divizija koristila kao oslonac za nanošenje udara po saobraćaju na cesti Knin-Gračac. U stvari preko Rujišta, Javornika, Cerovca iTurovca vodila je veza iz Dalma cije prema Bruvnu i Srbu koja je uspješno funkcionisala u toku cijelog rata zahvaljujući aktivistima NOP u ovim selima.
Povoljan položaj koji se očitovao u udaljenosti sela od neprijateljskih garnizona i glavnih komunikacija prirodna zaštićenost nije bio osnovni uslov za razvoj NOP-a, nego subjektivna snaga, odnosno uticaj KPJ u selima. U nekim selima lovinačke, gračačke izrmanjske općine iako su uz glavne komunikacije, gdje je uticaj Partije bio jači, sav ili Većina naroda se opredijelila za NOP. Neosporno je da su najteži uslovi za rad bili u hrvatskim selima lovinačke općine, jer su ona tek krajem 1942. godine prvi put oslobođena za kratko vrijeme.
Leave A Comment